Bal kabaklı gnocchi (niyokki)

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Beni tanıyanlar bilir. Her türlü erişte ve makarnayı evde yapmayı çok severim. Kullandığım un ve yumurtayı bilirim ki, bunlar doğrudan lezzeti etkiler. Bir de taze makarna yemeye alışınca inanın hazır makarnalardan aynı tadı ve keyfi almazsınız. Gnocchi (niyokki) evde yapmayı en sevdiğim makarnalardan. Hele de ev kalabalıksa, çocuklar da varsa, hep birlikte mutfakta olmak, onlara şekil vermek çok keyifli. Orijinali patates ile olur. Ama kış aylarında balkabağı ile hazırlamayı da çok severim. Bal kabağı ile yaptığımda biraz da farklı bir lezzet olması için tereyağında biraz kızartır, içine ıspanak yaprakları eklerim. İşin içine bir de bolca peynir de girince tek tabakta nefis bir lezzet olur. Tereyağında kızarmış (ben sade yağ kullanıyorum) çıtır çıtır bal kabaklı gnocchi (niyokki) inanılmaz lezzetli oluyor. Balkabaklı gnocchi için, aşağıda pişme aşamasından sonra servis de, üç farklı sunum paylaştım. Artık tercih size kalmış. Şimdiden afiyet olsun.

 

Bal kabaklı gnocchi (niyokki) tarifi

Malzemeler:

      Tereyağlı sos için;

       Servis için;

Cup ölçüsünüz yoksa 200 mililitrelik standart boy su bardağı kullanabilirsiniz.

 

Hazırlanışı:

Bal kabağını fırında ya da buharda pişirin. Ardından çatalla ezerek püre haline getirin. İnce delikli bir süzgeçe alın, altına bir kase koyun ve en az 3-4 saat (mümkünse bir gece önceden yapıp bekletin) iyice suyunun süzülmesini sağlayın. İçinde çok su kalırsa un miktarını artırmak gerekir. Bu da makarnaların sert olmasına sebep olur.

Hazırlamaya başlamadan önce, gnocchi (niyokki) hamurunun ve şekil vermenin fotoğraflı anlatımı için buradaki tarifime bakmanızı tavsiye ederim.

 

 

 

 

Servis için: 

  1. Büyükçe bir tavada iki çorba kaşığı tereyağını eritin. İçine iki yaprak adaçayı ve bir diş sarımsak ekleyin. Pişmiş makarnaları tel süzgeçle alıp içine ekleyin. Karıştırın ve servis tabağına alın. Üzerine bolca peynir rendeleyin ve servis edin.
  2. Pişmiş makarnaları tel süzgeçle alıp, kağıt havlu üzerinde sularını süzdürün. Büyükçe bir tavada iki çorba kaşığı tereyağını eritin. İçine iki yaprak adaçayı ve bir diş sarımsak ekleyin. İçine suyu süzülmüş makarnaları ekleyin ve makarnalar altın rengi olana kadar kızartın. Servis tabaklarına alın ve üzerine bolca peynir rendeleyerek servis edin.
  3. Son olarak fotoğrafta gördüğünüz gibi, hem kızartıp, hem de ıspanak ve peynir ilavesiyle hazırlayabilirsiniz ki, en sevdiğim hali böyle. Ispanakların saplarını ayırın. Yıkayın ve iyice kurutun. Büyükçe bir tavada iki çorba kaşığı tereyağını eritin. İçine iki yaprak adaçayı ve bir diş sarımsak ekleyin. İçine suyu süzülmüş makarnaları ekleyin ve makarnalar altın rengi olana kadar kızartın. Makarnalar kızarınca içine ıspanağı ekleyin ve ıspanaklarla birlikte iki-üç dakika kadar pişirin. Sadece yaprakları olduğu için hafifçe yumuşamaları yeterli. Servis tabağına alın ve yine bol peynir ile servis edin.   Aralık 2018

Ev yapımı tagliatelle makarna tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

Her türlü sebze ile hazırladığım ev yapımı erişte tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

Tereyağının içindeki zararlı kısmı ayırıp hazırlanan sade yağ tarifimi buradan okuyabilirsiniz. Ben tereyağı yazdığım her tarifim de çoğunlukla sade yağ kullanırım. Sade yağ, tereyağı kullanılan her yerde kullanılabilir.

Tatlı-tuzlu bal kabaklı tariflerimin tamamına buradan bakabilirsiniz.

 

 

 

Sade yağda çıtır çıtır kızarmış ve ıspanakla lezzetlenmiş bal kabaklı gnocchi çocukların severek yiyeceği sağlıklı ve lezzetli bir makarna.

 

Fotoğrafta gördüğünüz şekil verme aparatını 44 Ahşap Tasarım'dan aldım. Şekil vermede büyük kolaylık sağlıyor.

 

Bu tarifimi beğendiyseniz bunları da deneyin

 

 

 

, , , , , , , , ,