Otlu lor peyniri

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Lor peynirini daha önce sütle yapılan tarifiyle paylaşmıştım. Bu defa yaz aylarında çabucak bozulan ev yoğurtlarını değerlendirmek için yoğurtlu tarifini paylaşıyorum. Bir de benim çok  sevdiğim taze otlu haliyle. Sütle yapılan lor peyniri daha tatlı olduğu için ona taze ot katmayı çok sevmiyorum. Ama yoğurtla hazırladığınızda daha ekşimsi bir tat oluyor ve taze otlarla çok güzel bir uyum yakalıyor. Omlet, börek ve poğaçalarda kullanmak için çok pratik oluyor. Tarifin sonuna ekledim ama buradan da bir daha yazayım. Sütle ya da yoğurtla nasıl yaparsanız yapın lor peyniri yaptığınızda süzülen o kıymetli suyu sakın atmayın. Ekmek ya da hamur işi yaparken kullanın, çorbalara ekleyin. Özellikle küçük çocuğunuz varsa ev yapımı lor peynirini sofranızdan eksik etmeyin. Şimdiden afiyet olsun.

 

Taze otlu lor peyniri tarifi (yoğurtla)

Malzemeler:

 

 

Hazırlanışı:

Yoğurdu suyuyla birlikte altı kalın bir tencere içine alın ve orta ateşte pişirmeye başlayın.

Kaynamaya başlayınca tuz ve sirkeyi ekleyin, iyice karıştırın.

 

Fotoğrafta gördüğünüz gibi pıhtılaşmaya başlayınca altını kapatın.

 

İçine incecik doğradığınız taze otları ekleyip, karıştın. Üzerine temiz bir mutfak bezi örterek soğuyana kadar bekletin.

 

Tel süzgeçin içine ince bir bez veya tülbent örtün ve suyunu süzün.

 

Lor peynirini örttüğünüz bezle üzerini de kapatın ve bir ağırlık koyarak suyunun iyice süzülmesini bekleyin. Süzme işlemi sırasında fotoğrafta gördüğünüz gibi süzülen suyu bir kap içinde toplayın ve ekmek ya da herhangi bir hamur işinde ya da çorbalarda su yerine kullanın.

Hazır lor yapmışken şimdi kabak çiçeğinin tam mevsimi. Hazır taze otlu lor yapmışken, karidesli lor peynirli kabak çiçeği dolması tarifimi denemenizi mutlaka tavsiye ederim.   Haziran 2017

 

Dikkat edelim!

 

Maydanoz ya da dereotu kullanmadan klasik lor peyniri tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

Bahçede Haziran... Muhteşem renkli zarif çiçekleriyle ortancalarım.

 

Bu tarifimi beğendiyseniz bunları da deneyin

 

 

, , , , , , , , , ,