Ev yapımı fıstık ezmesi

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Bazı gıdaları evde yapınca bir daha hazırını yemek istemezsiniz. Hem tadı, hem kıvamı sadece size özel ev yapımı fıstık ezmesi onlardan biri. Bir kere her lokmada sanki bir avuç fıstık yer gibi hissediyorsunuz. Benim için evde yapmamın diğer nedeni de şeker. İsterseniz sıfır şekerli, isterseniz az şekerli hazırlamak mümkün. Hem de rafine şeker kullanmadan. "Daha ne olsun" diyeceksiniz ama bitmedi. Damak tadınıza göre ipek gibi yumuşak bir doku da ya da tanelerini de hissedeceğiz dokuda hazırlayabilir, dilerseniz tarçın, vanilya gibi baharatlarla farklı bir lezzet, çikolata ilavesiyle daha farklı bir lezzet yakalarsınız. Sadece içinde katkı maddesi olmadığı için küçük miktarlarda hazırlamak önemli. Fıstık ezmesini temel tarife göre hazırladıktan sonra, sade ya da baharatlı seçenekleri keyfinize kalmış. Böyle ev yapımı gıdalar, özellikle çocuklu evler için çok önemli. Çocuğunuzun fıstık alerjisi yoksa, katkısız, şekersiz gönül rahatlığı ile yedirebileceğiniz bir lezzet. Şimdiden afiyet olsun.

 

Ev yapımı fıstık ezmesi tarifi

Malzemeler:

 

Ben fıstıkları kabuklu alıp, kendim ayıklayıp, temizleyip kullanıyorum. Böylece hem taze, hem gereğinden fazla kavrulmamış, hem de sıfır tuzlu olduğundan emin oluyorum. Öncelikle fıstıkların dış kabuklarını ayıklayın.

 

 

Hazırlanışı:

Baharatlı fıstık ezmesi; Son haline gelince yarım çay kaşığı tarçın ya da yarım çay kaşığı vanilya özütü ekleyebilirsiniz. İkisi birlikte olmaz, sadece birini tercih edin.

Çikolatalı fıstık ezmesi; Son haline gelince, içine çeyrek kap eritilmiş çikolata ekleyin ve iyice karıştırın. Çikolatalı yapacaksanız içine ayrıca bal, pekmez veya başka bir tatlandırıcı kullanmayın.

Hurmalı fıstık ezmesi; Tatlandırıcı olarak bal yerine hurma kullanabilirsiniz. Bunun için çekirdeksiz 5 adet hurmayı bir gece önce küçük bir kavanozada üzerini örtecek kadar sıcak içme suyu ekleyerek bekletin. Ertesi gün bunu içindeki su ile birlikte püre haline getirin. Fıstık ezmesini hazırlarken bal yerine hurmalı karışımı ekleyin. Ben her iki türlü de hazırlıyorum.

 

Dikkat edelim!

 

Fıstık ezmeli unsuz kurabiye tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

 

Nohutlu, çikolatalı fıstık ezmesi tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

Bu tarifimi beğendiyseniz bunları da deneyin

       

 

 

  

, , , , , , , ,