Sebzeli erişte yapımı

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Denemeyince herşey gözümüz de büyür. Bebeğimiz, çocuklarımız ve kendimiz için evde katkısız olarak erişte/makarna hazırlamak aslında çok kolay. Ev makarnasına olan düşkünlüğümü takip eden arkadaşlarım zaten bilir. Şimdi torunum Ada için gönül rahatlığı ile yedirebileceğimiz daha vitaminli sebzeli erişteleri keyifle hazırlıyorum. Benim gibi tecrübeli ev hanımları, anneanneler, babaanneler zaten bilir ama yeni anne olan kardeşlerime yol göstermek amaçlı paylaşmak istedim. Tarif aslında çok kolay. Verdiğim ölçülerle hamur yapıp, açıp, kesip, kurutacaksınız. En fazla bir gününüzü alır o da eliniz alışık değilse. Hele benim gibi makarna makineniz varsa bir saatte yapıp bitirirsiniz. Tarife bakınca uzun gibi gelecek ama aklınıza takılacak hemen herşeyi yazmaya çalıştığımdan. Ben Ada için pancarlı, havuçlu, yeşil otlu,  bol yumurtalı ve cevizli olarak hazırladım. Çok şükür hiç bir gıdaya alerjisi olmadığı için istediğim her malzemeyi kullandım. Ama alerjisi olan çocuklar için de farklı önerilerde bulundum. Sağlıklı ve mutlu bebekler ve çocuklar için yapmaya değer derim. Şimdiden deneyecek annelere, büyükannelere kolay gelsin, yiyecek miniklere afiyet can, kan, şifa olsun...

 

Ev yapımı sebzeli erişte tarifi

Malzemeler:

 

 

Hazırlanışı:

 

 

 

 

 

 

 

 

Dikkat edelim!

Fırında kurutma için; Kuruttuktan sonra fırında ikinci bir kurutma yapabilirsiniz. Bunun için fırını 50-75 derece de ısıtın. Erişteleri fırın tepsisine yerleştirin ve fırına koyun. Ancak fırının kapağına bir tahta kaşık sıkıştırıp biraz açık bırakın. Kururken çıkan buhar fırın içinde kalmasın. Bu şekilde 30-40 dakika kurutmak yeterli olacaktır. Bu işlemi açıkta kuruttuğunuz erişteler içinde uygulayabilirsiniz.

 

 

Erişte için sebze püresi hazırlama:

 

Makarna makinesi kullanacaklar için; Eğer siz de benim gibi makarna makinesi kullanacaksanız işiniz çok kolay. Hamuru makinenin 2 numaralı ayarında açmak yeterli. 5 dakika kurumaya bıraktıktan sonra tagliatelli makarna gbi kesin ve 3 santimetrelik şeritler halinde keserek yukarıda anlattığım gibi kurutun.

 

Erişte nasıl pişirilmeli; Bu kadar sağlıklı hazırladığınız erişteyi, yine aynı şekilde sağlıklı olarak pişirmek istersiniz. Bu nedenle pişirme için öncelikle sebze suyu, domates suyu, peynir altı suyu ya da et suyu tercih edin.

 

Peyniraltı suyu nedir; Evde hazırladığınız lor peynirinden kalan suya denir. Çok sağlıklı olduğu için bütün hamur işlerinde, ekmek yapımında su ya da süt yerine kullanılabilir. Çorba ya da makarna pişirirken de aynı şekilde su yerine ya da suya ilave edilerek kullanılır. Bebek loru tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

 

Peynir altı suyu ya da yoğurt suyu ile hazırladığım probiyotik turşu tarifini buradan okuyabilirsiniz.

 

 

Bağışıklık sistemini güçlendiren su kefirinin faydalarını ve nasıl kullanıldığını buradan okuyabilirsiniz.

 

Bu tarifimi beğendiyseniz bunları da deneyin

     

 

 

 

, , , , , , , , , , , ,