Balık takvimi: Hangi balık ne zaman yenmeli?

Eylül ayı balık avı yasağının bitip, balıkların tezgahlarda yerlerini almaya başlama zamanı. Balık, sindirimi en kolay olan besin kaynaklarından biridir. Özellikle kalsiyumdan ve fosfordan zengin bazı balıklar çocuklarımız için çok önemlidir. Bol vitamin içeren balık, düşük kalorili olması sayesinde kilo kontrolü içinde çok uygundur. Tabii ızgara ya da buğlama olarak tüketmek şartıyla. Çiftlik balıklarını her mevsim bulsakta, kıymetli ve lezzetli olan deniz balığıdır. Benim size tavsiyem de daha çok deniz balığı tüketmenizdir. Deniz balıkları genellikle bulundukları her zaman yemeğe uygundur. Ama onlarında en lezzetli oldukları zamanları bilirsek tadlarına doyum olmaz. Aşağıdaki takvim size balık alırken bu konuda yardımcı olacaktır. Son olarak, kendinize iyi bir balıkçı edinin, düzenli olarak oradan alışveriş edin derim.

Not: Nisan 2010 itibariyle başlatılan "Lüfer Yok Olmasın!" kampanyası doğrultusunda ben boyu 25 santimin altındaki lüferi artık alıp yemiyorum. Bu demektir ki, bir müddet lüferin küçük hali olan, çinekop, sarı kanat ve büyümesini tamamlamamış lüfer yemeye ara vereceğim. Çocuklarıma ve torunlarıma "Bir zamanlar biz lüfer balığı yerdik" demek istemediğim için... 

Daha fazla bilgi için: http://fikirsahibidamaklar.blogspot.com/

 


Yorumlar   

#5 dokuzuncubulut 11-04-2018 05:12
Nermin Söyü- Deniz alası da denilen karadeniz somonu yağlı lezzetli bir balık. Bir iki defa alıp denedim. Fırında çok lezzetli oluyor. Ama levrek ve çipura balıkları gibi çiftlikte yetişiyor. Hakiki deniz balığı değil.
#4 nermin söyü 10-04-2018 14:37
balıkçılarda bazen karadeniz somonu dedikleri bir balık satıliyor fiyat olarak somona göre ucuz güvenilirmi acaba
#3 Nicole Ekşioğlu 05-01-2017 20:16
Cok yararlı bir grafik olmus. TY.
#2 Tuğçe Saatçi 20-11-2013 13:04
Somon yok :(
#1 suzan sonmez 08-04-2012 15:39
Teşekkurler
© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.