Eski kumaşlardan şık peçeteler

Bu güzel keten peçete birkaç gün öncesine kadar canım kocamın gömleğiydi. Yıkamıştım, ütülerken baktım ki yakası eskimeye yüz tutmuş, ya da bana öyle geldi. Laf aramızda resim çekmek için bana da, çeşit çeşit peçete lazım. Keten kumaşa zaten hiç dayanamam. O doğal, hafif buruşuk, kendine has özgür duruşuna bayılırım. Uzun lafın kısası, o gömlek karşınızda böyle şık bir peçete olarak duruyor. Siz de yapmak isterseniz, bakın kocanızın,oğlunuzun dolabına, önce rengini beğendiğiniz "biraz eskimiş" bir gömlek ayarlayın sonra da yazının devamını okuyun yeter. Sadece eski gömleklerden değil, artık giymediğiniz ama atmaya kıyamadığınız giysilerden ya da sıkıldığınız masa örtülerinden, yani uygun olan herşeyden faydalanın. Böylece eğlenceli vakit geçirirken, birşeyler üretmenin de, keyfini çıkarın.

Hazırlanışı:

  • Gömleğin arka parçasını ön kısımlarından ayırın.
  • Sonra istediğiniz ebatlarda ölçün, çizin ve kesin.
  • Ama keserken çok düzgün kesmeye dikkat edin, yoksa püsküllerini yaparken zorlanırsınız.
  • Kumaşı kestikten sonra kenarlarını istediğiniz kadar püskül yapın, yalnız fazla abartmayın. Fazlası hem kullanışlı olmuyor, hem de güzel durmuyor. Tarafımdan denenip, onaylanmıştır.
  • Püskül yapmak için kumaşın ilk sırasından bir ipliği, toplu iğne yardımı ile, kestiğiniz yönde ipi koparmamaya çalışarak, çekerek çıkarın. Eğer düzgün kestiyseniz çok kolay çıkar. Değilse bir iki sırasında biraz zorlanırsınız.denedikce kolay yolu bulacaksınız.
  • Benim elimde güzel bir yusufçuk stensili vardı, onu istediğim şekilde yerleştirip, beyaz kumaş boyası ve bir stencil fırçası ile üstüne bir iki pıt pıt yapıp süsledim. Fırça yoksa küçük bir desen boyayacaksanız parmağınızı kullanın, ya da eski bir sünger parçası ile deneyin. Boyayı çok az alın, gerekirse üstünden bir daha geçin (bu uyarıyı ilk defa deneyenler için yapıyorum). Fazla boya dışarıya taşar, deseni bozar.
  • Eğer elinizden geliyorsa küçük bir çiçek, kelebek ya da isminizin baş harfini işleyin.
  • Kurdele veya renkli pullar kullanarak süsleyin. Hayal gücünüzü serbest bırakın, her şeyi deneyin, yeni bir şey öğrenmenin en iyi yolu denemektir.
  • Son olarak peçetenin üzerindeki tabağı beğendiyseniz, geçen sene sırüstü olarak çok severek boyadığım bir tabak.

         Ağustos 2009

    


Yorumlar   

#2 mualla 19-09-2009 10:51
bu sitedeki küçük detaylara ve düşüncelere hayran oldum.eline ve diline sağlık.
#1 sevda 02-09-2009 11:14
NE KADAR HOŞ BİRŞEY DÜŞÜNMÜSSÜN, HEM TASARUFLU HEM GÜZEL...
© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.