Ev yapımı limoncello

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

 

Limon likörü de diyebileceğimiz limoncello özellikle Güney İtalya’da sofra kültürünün vazgeçilmez içkilerinden biridir. Genellikle yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırmak için ikram edilen limoncello yüzde otuz civarında alkol içerir. Popülerliği son dönemde ABD, Kanada, İngiltere, Avusturalya ve Yeni Zelanda’da gibi ülkelerde artmış olup bu ülkelerin tatlı menüsünde yerini almıştır. Özellikle de limonlu kek ve tartlarla birilikte ikram edilir. Benim gibi Ege bölgesinde yaşayıp, bahçede kendi limonunuzu da yetiştiriyorsanız limoncello yapmadan olmaz. Limoncello yaparken dikkat etmeniz en önemli nokta parlak, beresiz, kalın kabuklu limonlar seçmek. Sonrasında da kabuklarını soyarken asla beyaz kısımlarını almayacaksınız. Kabuğun altındaki beyaz kısım karışırsa likörünüz acımsı bir tat alır ki bunu istemeyiz. Bunun dışında bir ay sabırla bekleyeceksiniz hepsi bu. Limoncelloyu hazırladıktan sonra onunla yapacağınız güzel tariflerde paylaşacağım. Şimdiden afiyet olsun...

 

Ev yapımı limoncello tarifi

Malzemeler:

 • 10 adet limon
 • 1 şişe votka

      Basit şurup için;

 • 3 cup şeker
 • 3 cup su

Cup ölçünüz yoksa, standart boy su bardağını ölçü kabı olarak kullanabilirsiniz.

 Hazırlanışı:

 • Limonları yıkayıp kurutun.
 • Bir sebze soyucu ile kabuklarını altındaki beyaz kısımları almadan soyun.
 • Kabukları büyük bir cam kavanozunun içine yerleştirin. Votkayı kabukların üzerine dökün. Hava almayacak şekilde kapatın. Gerekirse streç filmle de kapak kısmını sarın.
 • 3-4 hafta karanlık, serin bir yerde bekletin.
 • 3-4 hafta sonra önce ince bir süzgeçten, ardından ince bir tülbent ya da kahve fitresinden geçirerek berrak bir renk alana kadar süzün.

 

 

Basit şurup; Şeker ve suyu sos tenceresine koyun ve kısık ateşte şeker eriyip, su biraz yoğunlaşıncaya kadar pişirin. Süzülmüş limonlu votkaya azar azar ekleyin ve her seferinde tadına bakın. Sizin için damak tadınıza en uygun yerde durun. Eğer şuruplu karışım aradığınız tat için az gelirse biraz daha hazırlayıp ekleyin. İstediğiniz lezzete geldiğinde şişelere boşaltın, kapaklarını sıkıca kapatın ve mutlaka buzdolabında saklayın.   Temmuz 2017

RİCA; Buradan bir ricada bulunmak istiyorum. Tariflerimi sadece bloğumdan paylaşıyorum. Sosyal medya hesaplarımdan tanıtımını yapar, bloğuma link veririm. Deneyip, paylaşan arkadaşlarımdan tariflerimi kopyalarak IG ya da Facebook sayfalarından paylaşmamalarını rica ediyorum. Alıntı yaparak bloglarınızdan paylaşabilirsiniz, bundan çok mutlu olurum. Göstereceğiniz anlayışa şimdiden çok teşekkür ederim.

 

 

Limoncello nasıl içilir; Limoncello, güzel bir yemekten sonra hazmı kolaylaştırması için ikram edilen tadımlık bir içkidir. Servis edilirken daha önceden buzlukta soğutulmuş likör kadehlerini tercih edin. Yanında limonlu kek gibi tatlılarla birlikte ikram edilebilir. Limoncelloyu kesinlikle buzdolabında ya da soğuk bir yerde saklayın ve mutlaka soğuk servis edin.

Mükemmel lezzette vişne likörü tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

Karadut likörü tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

Limonları fırında pişirerek hazırladığım nefis ev yapımı limonata tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

Bahçedeki yediveren limon ağaçlarımda dört mevsim mis kokulu limon çiçekleri hiç eksik olmuyor.

 

Bu tarifimi beğendiyseniz bunları da deneyin

 • Limon kreması tarifimi buradan okuyun.
 • Limonlu tart tarifimi buradan okuyun.
 • Su kefirli limonata tarifimi buradan okuyun.
 • Limonlu yaz kurabiyeleri tarifimi buradan okuyun.
       

 

 

 


Yorumlar   

#20 dokuzuncubulut 24-07-2021 04:31
Sebahat- e[censored]iniz e sağ[censored]ık o[censored]sun.
#19 Sebahat 14-07-2021 20:27
Tarif[censored] erinize çok güveniyorum e[censored][cen sored]erinize sağ[censored]ık bahçemdeki vişney[censored ]e deniycem çok sabırsız[censor ed]anıyorum tesekkur[censor ed]er
#18 dokuzuncubulut 16-11-2019 10:59
Nagihan Çağ[censored]ar - Bir ö[censored]çü yok. [censored]imon kabuk[censored] arının üzerini tamamen örtene kadar. Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#17 nagihan cağlar 16-11-2019 08:21
merhaba votka ö[censored]çüsü kaç m[censored] o[censored]ma[c ensored]ı
#16 dokuzuncubulut 30-10-2019 05:58
Nadide- Be[censored]ki kabuk[censored] ar, rengini bozabi[censored ]ir. Daha önce yeşi[censored] [censored]imon[ censored]a denemediğim için bi[censored]eme dim açıkcası. Az miktarda deneyin, rengi bozu[censored]m uyorsa daha çok yaparsınız. Ko[censored]ay ge[censored]sin :)
#15 nadide 29-10-2019 18:02
Se[censored]am[ censored]ar, sarı [censored]imon[ censored]a yapmak zorunda mıyız? Henüz bizimki[censore d]er yeşi[censored], sarıya dönmedi. Sabırsız[censor ed]anıyorum yapmak için.
#14 dokuzuncubulut 29-01-2019 05:35
Yasemin- ku[censored][ce nsored]andığını z kabın boyuna göre değişir. Kabuk[censored] arı koyun ve üzer[censored]e rini iyice kapatana kadar votka ek[censored]eyi n. Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#13 Yasemin 19-01-2019 20:48
İyi gün[censored]er . Votka kaç m[censored] o[censored]acak ?
#12 dokuzuncubulut 09-10-2018 05:47
Kubi[censored]a y_ Ku[censored][ce nsored]anabi[ce nsored]irsiniz. A[censored]ko[c ensored] oranı votkanın iki katı o[censored]duğu için daha faz[censored]a basit şurup ku[censored][ce nsored]anmanız gerekir. Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#11 kubilay 08-10-2018 19:19
votka yerine eti[censored] a[censored]ko[c ensored] ku[censored][ce nsored]anabi[ce nsored]irmiyiz.
#10 dokuzuncubulut 25-07-2018 08:41
do[censored]una y- Çok memnun o[censored]dum beğendiğinize. E[censored]iniz e sağ[censored]ık o[censored]sun. Bunu da beğenirsiniz umarım. Ko[censored]ay ge[censored]sin :)
#9 Dolunay 24-07-2018 18:30
Vişne [censored]ikörü tarifinizi denedim harika o[censored]du,b unu da en kısa zamanda denemek isterim.Tesekku r[censored]er.
#8 dokuzuncubulut 27-03-2018 08:25
Mustafa Aydın Karakoç- cup ö[censored]çüsü bütün dünyada ku[censored][ce nsored]anı[cens ored]an standart bir ö[censored]çü kabıdır. Meta[censored] ya da p[censored]asti k o[censored]ur, mutfak eşyası satan mağaza[censored ]arda, market[censored ]erde hatta pazar[censored] arda bi[censored]e satı[censored]ı yor. Yoksa standart boy su bardağını ö[censored]çü kabı o[censored]arak ku[censored][ce nsored]anabi[ce nsored]irsiniz. Ama bardak boy[censored]ar ı fark[censored]ı o[censored]duğu için ö[censored]çü[c ensored]erde şaşma o[censored]abi[ censored]ir. iyi gün[censored]er .
#7 Mustafa AydinKarakoç 26-03-2018 12:17
banu hanımın dediği gibi küp nedemek?bunun ö[censored]çüsü nedir? yanıt[censored] armısınız.
#6 dokuzuncubulut 27-02-2018 08:13
Bi[censored]ge- Beyaz şarap[censored] a denemedim, bir yorumda bu[censored]ana mayacağım. O[censored]sa da o karışım [censored]imonc e[censored][cen sored]o o[censored]maz, fark[censored]ı bir tarif o[censored]ur.
#5 Bilge 26-02-2018 19:04
Sizce bu tarif beyaz sarap i[censored]e hazır[censored] anabi[censored] ir mi
#4 dokuzuncubulut 19-01-2018 10:10
Çok mut[censored]u o[censored]dum, e[censored][cen sored]erinize sağ[censored]ık o[censored]sun.
#3 sultan 19-01-2018 06:28
4 gün önce şişeyi açtım ve çok beğendim. Hemen tekrar deneyeceğim. Tarif için çok teşekkür ederim.
#2 dokuzuncubulut 19-01-2018 05:01
Banu- cup ö[censored]çünü z yoksa, 1 cup için standart boy su bardağı ku[censored][ce nsored]anabi[ce nsored]irsiniz. Bardak ö[censored]çü[c ensored]eri fark[censored]ı o[censored]duğu için tarif[censored] erde şaşma o[censored]abi[ censored]iyor, en doğrusu cup ö[censored]çüsü ku[censored][ce nsored]anmak. Ko[censored]ay ge[censored]sin , sevgi[censored] er.
#1 Banu 18-01-2018 19:15
3 cup ö[censored]çü bardak ö[censored]çüsü mü? Kahve fincanı mı? Ya da kaç gr? Teşekkür ederim. Sevgi[censored] erim[censored]e :)

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.