Limon kabuğu şekerlemesi

limon şekerlemesi dokuzuncubulut

Limon kabuğu şekerlemesi kek, kurabiye ya da pasta hazırlarken elinizin altında bulunması gereken çok pratik bir tarif. Buzdolabımda, sadece iki malzeme ile hazırlanan bir kavanoz portakal şekerlemesi, bir kavanoz da limon kabuğu şekerlemesi hep bulunur. Böyle hazırlanmış meyve şekerlemeleri gerek süsleme de, gerekse hazırladığım tatlılara lezzet vermesi için mutfağımın vazgeçilmez temel tarifleridir.

 

Limon kabuğu şekerlemesi tarifi

Malzemeler:

 • 8 adet limon kabuğu
 • Yeteri kadar toz şeker

 

Hazırlanışı:

 • Limonların kabuklarını iyice yıkayın. Soyduktan sonra, kabukta kalan beyaz kısımları iyice temizleyin.
 • Akşamdan su dolu cam bir kaseye koyun, sabaha kadar bekletin, sabah süzün.
 • Bir tencereye koyduğunuz limon kabuklarının üzerine çıkana kadar su ekleyin, kaynatın. Suyunu süzün. Bu işlemi 3 defa tekrarlayın.
 • Acı suyu çıkan limon kabuklarının bir kısmını ince ince çubuklar halinde doğrayın, bir kısmını da rondoda çekin.
 • Temiz bir cam kavanozun dibine toz şeker dökün, bir kat limon kabuğu, bir kat şeker olarak kavanoza yerleştirin. En üstüne şeker koyun ve kapağını sıkıca kapatın. Hazırladığınız karışımı buzdolabında bekletin. 1-2 hafta sonra tüketebilirsiniz.
 • Kullandıktan sonra, kalan şekerlemenin üzerini, tekrar toz şeker ile kaplayın ve buzdolabında saklamaya devam edin.
 • Hem püre gibi, hem ince dilimler halinde hazırlarsanız ikisini ayrı kavanozlarda saklayın. İnce çubuklar halinde hazırlanan limon şekerlemeleri süslemede çok şık duruyor. Püre gibi olan limon kabukları ise, her türlü kek, kurabiye, tart ve pastalarda kullanmak için mükemmel oluyor.
 • Siz limon kabuğu miktarını dilediğiniz kadar azaltıp, çoğaltabilirsiniz.   Aralık 2009

Mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak diğer ev yapımı temel tariflerim için buraya bakınız.

 

Bu tarifimi beğendiyseniz bunları da okuyun

 • Ev yapımı yoğurt tarifim için burayı okuyunuz.
 • Ev yapımı tereyağı tarifim için burayı okuyunuz.
 • Ev yapımı ekşi maya tarifim için burayı okuyunuz.

 

       

 


Yorumlar   

#9 Nur Baran 05-04-2021 07:13
Bugüne kadar nası[censored] görmemişim sizi..
Harikasınız sadece tarif[censored] er deği[censored] derin yemek kü[censored]tür ü i[censored]e de
#8 dokuzuncubulut 18-11-2013 12:53
Be[censored]is- Ku[censored][ce nsored]andıktan sonra üzerini şeker[censored] e güze[censored]c e kapatıp, buzdo[censored] abında sak[censored]ad ığınız takdirde bir yı[censored] boyunca dayanıyor. Benim çok daha uzun süre sak[censored]ay ıp ku[censored][ce nsored]andığım zaman[censored] ar o[censored]muşt ur. İ[censored]gini ze teşekkür ederim.
#7 Belis 18-11-2013 08:50
Merhaba,bu seker[censored] eme[censored]er ne kadar sure dayaniyor acaba.
#6 modadabirkadin 25-02-2011 23:44
ya harikasınız va[censored][ce nsored]a. [censored]niz[c ensored]e yeni tanıştım ama bağım[censored] ısı o[censored]dum. bu şahane tat[censored]ar ı ürettiğiniz için e[censored][cen sored]erinize, pay[censored]aş tığınız için gön[censored]ün üze sağ[censored]ık ...
#5 dokuzuncubulut 17-12-2010 09:45
Sonucunu yaz baka[censored]ı m As[censored]ı. Ben de merak ettim, manda[censored] ina kabuğu i[censored]e o[censored]anı. ..
#4 Aslı 17-12-2010 09:21
[censored]imon kabuğu güze[censored] o[censored]uyor , HEmen her akşam bakıyorum. [censored]imon ve portaka[censore d] kabuğuna özenip, ince kabuk[censored] u manda[censored] indende denedim. Ondan çok emin deği[censored]i m. baka[censored]ı m nası[censored] o[censored]acak .
#3 dokuzuncubulut 07-12-2010 20:18
Sevgi[censored] i As[censored]ı, bu şeker[censored] eme[censored]er i yaparsan çok rahat edersin. Bence ikisini ayrı ayrı yap, bazen sadece tek birini ku[censored][ce nsored]anmak isteyebi[censor ed]irsin.
#2 Aslı 07-12-2010 16:27
hmmm... hem portaka[censore d][censored]a hem [censored]imon[ censored]a karışık denesem o[censored]ur mu acaba? akşam[censored] arı ai[censored]ece k meyve yerken artan kabuk[censored] ara acıyıp, önce [censored]ikör denedim, ak[censored]ımd a e[censored]ma kabuğundan e[censored]ma sirkesi var, şimdide bu pratik tarif[censored] i şeker[censored] eme[censored]er ... Verim[censored] i bir kış geçiriyorum.
#1 zencefil 12-05-2010 14:02
S[censored]m, portaka[censore d] kabuğundan yapıyorum, ama [censored]imon[ censored]uyu [censored]ç denememiştim. [censored]imon[ censored]u tarif[censored] er için eminim çok pratik o[censored]acak tır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.