Sade yağ / Ghee tarifi

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

sade yağ dokuzuncubulut

Çıtır çıtır tatlı, tuzlu her türlü börek, hamur işi, pilav, makarna sade yağsız olmaz... Bilenler bilir ama, daha önce duymadıysanız, ya da denemediyseniz, az yağlı çıtır börekler hazırlamanın püf noktası sade yağ (ghee) kullanmaktan geçer. Elbette lezzetinin yanında, sağlığımız içinde sade yağı tercih etmeliyiz. Neden derseniz, tereyağında bulunan, damarlarımızı tıkayan maddeler, sade yağ hazırlarken içinden ayırdığımız laktoz ve kazein. Sade yağı hazırlayıp kavanoza kaldırın, canınız her istediğinde, gönül rahatlığı ile yiyeceğiniz sağlıklı yemekler yapın. Sade yağ, sıcak ortamda sıvı, soğuk ortamda katı formda olur. Bu sizi yanıltmasın. Şimdiden afiyet olsun.

 

sade yağ dokuzuncubulut

 

Sade yağ yapımı / Sade yağ tarifi / Ghee tarifi

Siz istediğiniz kadar yağdan hazırlayabilirsiniz. Ben 250 gram tereyağı ile hazırladım.

Önce tereyağını parçalara ayırın ve kalın tabanlı bir tencereye koyun. (Fotoğraf daha belli olsun diye ben kalın bir payrex tencerede hazırladım bu defa.) Ocağın en küçük gözü ve en kısık ateşte olmasına dikkat edin. Yavaş yavaş eriyen tereyağı, bir müddet sonra katılarından ve içindeki sudan ayrılmaya başlayacak.

 

 

Yavaş yavaş eriyen yağın üstü köpüklenmeye başlayacak. Bu aşamada ocağı kapatın ve bir saat kadar bekletin. Böylece yağın üzerindeki köpükler (yani süt proteini denilen kazein ve süt şekeri laktoz) dibe çökecektir. Yağı fazla hareketlendirmeden, üzerinde biriken ince beyaz tabakayı bir kevgirle sıyırın ve atın. Sağlığımıza zararlı olan, damarlarımızı tıkayan işte bu ayırıp, attığımız beyaz kısım.

 

sade yağ dokuzuncubulut

 

Yağın içindeki sütten iyice ayrıldığından emin olduktan sonra, alttaki katı tabakaya dokunmadan, içindeki yağı kaşık ya da kepçe yardımıyla steril edilmiş bir kavanoza alın. Dibindeki tortulu kısma yaklaşınca iki kat yaptığınız tülbentten geçirerek kavanoza boşaltın. Sade yağ artık kullanılmaya hazır. Sade yağı bu şekilde oda sıcaklığında 6 ay saklayabilirsiniz. Bulunduğu ortamın sıcaklığına göre katılaşıp, eriyebilir endişe etmeyin. 250 gram tereyağından kavanozda görülen miktarda sade yağ çıkıyor.  Haziran 2010

 

Ev yapımı şekersiz fıstık ezmesi tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

Bu tarifimi beğendiyseniz bunları da deneyin

  • Otlu lor peyniri tarifimi buradan okuyun.
  • Üç malzemeli cheesecake tarifimi buradan okuyun.
  • Mükemmel brownie tarifimi buradan okuyun.

 

 

 


Yorumlar   

#8 dokuzuncubulut 01-07-2020 04:43
Asuman Kahreman- Önce[censored]i k[censored]e e[censored]iniz e sağ[censored]ık o[censored]sun. O kadar fire vermemesi [censored]azım. Fotoğrafta da görüyorsunuz, ince bir tabaka ayranını bırakıyor o kadar. Ben daha çok kendi yaptığım tereyağını ku[censored][ce nsored]anıyorum . Tereyağını, daha yörese[censored ] ürün satan, güveni[censored ]ir yer[censored]er den a[censored]mayı tercih edebi[censored] irsiniz.
#7 asuman kahraman 01-07-2020 04:32
Merhaba[censore d]ar sizi severek takip ediyorum e[censored]iniz e yüreğinize sağ[censored]ık sade yağ için ku[censored][ce nsored]andığını z tereyağını markası varmı geçende kendi esnafimdan a[censored]dım 1 kg yağ 400 gr yakın zor[censored]a çıktı teşekkür ederim simdiden
#6 Kezban Güleç 15-02-2018 17:47
E[censored][cen sored]erinize sağ[censored]ık ,afiyet[censore d]e tüketin. Mis gibi kokar kura iye[censored]er de
#5 Kezban Güleç 15-02-2018 17:45
Yiğenim staj yaparken büyük bir ote[censored]de her gün sabahtan bu iş[censored]emi yaptık[censored ]arını söy[censored]em işti düşünebi[censor ed]iyor musunuz.Zor ama sağ[censored]ık [censored]ı.E[c ensored][censor ed]erinize sağ[censored]ık ,afiyet[censore d]e tüketin.
#4 dokuzuncubulut 17-03-2014 20:13
As[censored]anc ık, tereyağı ku[censored][ce nsored]andığını z her yemekte, pi[censored]av ya da makarna da ku[censored][ce nsored]anabi[ce nsored]irsiniz.
#3 aslancik 17-03-2014 16:16
Sanirim bu [censored]nt [censored]i[cen sored]erin GEE o[censored]arak ad[censored]and irdik[censored] ari yag..Ayurveda i[censored]e i[censored]gi[c ensored]enen bir arkadasim -Brezi[censored ] ya[censored]i- tum yemek[censored] erde bu yagi ku[censored][ce nsored]anmanin daha sag[censored]ik [censored]i o[censored]dugu nun be[censored]irt i[censored]digi ni soy[censored]uy or..Borek haric ku[censored][ce nsored]andigini z yemek[censored] er var midir?
tesekkur[censored]er
#2 dokuzuncubulut 20-10-2011 10:53
Sevgi[censored] i Sedir, e[censored]bett eki pay[censored]aş abi[censored]ir siniz. Eğer yayın[censored] ayacak o[censored]ursa nız a[censored]ıntı yaparsanız sevinirim.
#1 sedir 19-10-2011 11:36
tarif[censored] einizi kapa[censored]ı bir yemek grubunda pay[censored]aş abi[censored]ir miyim.sevgi[cen sored]er.çok güze[censored] tarif[censored] eriniz bu arada.e[censore d]inize sağ[censored]ık .

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.